środa, 5 czerwca 2013

Umiesz liczyć?

Upadek z wyżyn własnych oczekiwań wobec innych bywa bardzo bolesny. Przypomina rozbicie kryształowej kuli w drobny pył- bez szans na poskładanie, chociaż nie wiadomo jak byśmy się starali.
Doświadczenia ostatnich czasów nauczyły mnie jednego, pewnie niezbyt odkrywczego ale dość bolesnego do przeżycia na własnej skórze, po innych nie należy się spodziewać absolutnie niczego. Oszczędza to zawiedzionych nadziei i rozczarowań a przysporzyć może jedynie zaskoczeń. Miłych lub też nie. Z reguły jest tak, że od konkretnych osób spodziewamy się konkretnych rzeczy. Mamy wobec nich sprecyzowane oczekiwania. Jest też tak, że im bardziej jest ktoś dla nas ważny, tym większe one są. Przez pryzmat ich działań zaczynamy bezsensownie budować własną wartość. Jeśli coś od nich dostajemy, znaczy że jesteśmy tego warci. Jeśli nie- widocznie na to nie zasłużyliśmy i pozwalamy zachwiać wiarę w siebie. Uświadomienie sobie tego, że tak wcale nie jest, nie należy do najłatwiejszych. Jesteśmy kowalami własnego losu i od tego jak traktujemy samych siebie, będzie zależało jak nas traktują nas inni. Dlatego też oczekiwać należy tylko od siebie. Oczekiwać najlepszego bez oglądania się na to co dostajemy od reszty. Zawodzą wszyscy, to boli- oczywiste. Jednak najgorsze jest zawieść samego siebie. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że to my sami budujemy szacunek wobec siebie i mamy prawo go wymagać. W walce o siebie nie ma kompromisów, przyjmowania biernej postawy czy też porzucania swoich priorytetów dla czyjejś wygody. Inni nigdy nie będą wyznacznikiem naszej wartości, chyba, że na to im pozwolimy. Jeśli ktoś zaskakuje nas tylko i wyłącznie niemiło, szkoda na niego czasu. Powinniśmy otaczać się ludźmi odnoszącymi się z szacunkiem do naszej osoby. Bo jesteśmy tego warci. 

D.

1 komentarz:

  1. Powinniśmy przede wszystkim być sobą znać swoje dobre cechy jak również słabe, z ta różnicą, że nad złymi powinniśmy pracować. Po co trzymać kogoś na siłę przy sobie? Nie warto. Lepiej być po prostu sobą i samemu się doskonalić a to co robią inni i myślą to ich sprawa. Co nie oznacza, że mamy ich mieć gdzieś. Wiec tak, w tej kwestii powinniśmy otaczać się ludźmi, którzy są dla nas ważni pod pewnym względem. Reszta jeśli chce być przy nas powinna zmienić swoje nastawienie. Dobre rozmyślanie :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...